Negatywne skutki zmiany nazwy podcastu

Oczywiście, że rozważałem. Jak miałem nie rozważać? Właśnie od plusów i minusów zacząłem analizę tego problemu. Choć muszę przyznać, że tak do końca nie wiem, czego mogę się spodziewać np. po anchor.fm. Rzeczywiście jest wiele niewiadomych…

23 dni do odpalenia podcastu w nowej formule. Zmieni się jego nazwa. Zmieni się adres strony internetowej. Zmienię nazwę w anchor.fm oraz nazwy wszystkich stron w mediach społecznościowych (FB, Instagram i YouTube). Nie można nie zadać sobie pytania, jak to wszystko wpłynie na podcast. Czy na przykład anchor nie zgłupieje i nie przestanie dystrybuować podcastu? A może wręcz przeciwnie – będzie dystrybuował, ale nazwa np. w Spotify pozostanie bez zmian? Co jeżeli gdzieś nie będzie się dało zmienić nazwy?

Co ze słuchaczami?

Technikalia to jedno, ale są jeszcze słuchacze, którzy są przecież ważniejsi. Nie wydaje mi się, aby ktoś był fanatycznie przywiązany do starej nazwy. Ale być może znajdzie się ktoś, kto pociśnie, że jestem głupi. Albo może ktoś będzie miał problem ze znalezieniem podcastu.

Zmiana zostanie oznajmiona w 45. noworocznym odcinku podcastu, a także wszędzie indziej, gdzie się da. Tak naprawdę chciałbym to szeroko komunikować przynajmniej w okresie 2-3 tygodni. Nie wydaje mi się, aby od strony słuchaczy zmiana nazwy łączyła się z jakimś większym ryzykiem, choć – kto wie? Może się przeliczę.

Komplikację może budzić sytuacja, w której ktoś słyszał mój podcast kiedyś i chce go znaleźć pod starą nazwą. Liczę, że dzięki zabiegom SEO zadziała to tak, że trafi na nowy podcast.

Małe kroczki

Choć zaplanowałem, że zmiana nazwy nastąpi 1 stycznia i będzie to niespodziewane, cały proces rozpisany jest na dwa miesiące: grudzień i styczeń. W grudniu przygotowuję to, czego nie widać – stronę, grafiki, dżingle, modernizację sprzętu etc.

Z kolei w styczniu będzie się działo to, co będzie widoczne: zmiany nazw profili społecznościowych, zmiana strony (stopniowe przekierowywanie poszczególnych stron 301), etc.

Ostatecznie cały proces zakończy się jednak wraz z momentem wygaśnięcia serwera i domeny, na której stoi stara strona. Wtedy też zajmę się takimi działaniami ukierunkowanymi na wyczyszczenie, gdzie to będzie możliwe, starej nazwy oraz informacji, które mogłyby zdradzać moje personalia.

Dodaj komentarz